| |||||
|
EtusivuAjankohtaistaKirjasarjan ensimmäinen osa ilmestynytJaakko Evonen nimitettiin toimittajaksiKuulonäkövammaisten Kuntoutumiskeskus muutti MuurameenMatkapuhelimen tehokäyttö ajankohta muuttunutKonsertti äidille Toimintakeskuksen hyväksiVammaisten kuvataidenäyttely elo-syyskuussa JyväskylässäNäkövammaisten tiedonsaanti turvattava!Kuntoutumiskeskus muuttaa VitapolikseenMuuttuva kommunikaatio ja tiedonsaanti -ryhmäkurssi Huomioi uudet vaihteen numerot!DBNSK:n kokous 10.-12.9.2010Vaikuttavuuden arvioinnin vuosiHyvä tietää - mukava osallistuaTapahtumakalenteri 2010Sosiaalishaptinen seminaari Tiedotteet 2009Tiedotteet 2008Tiedotteet 2007Perustietoa järjestöstäKuurosokeiden ToimintakeskusKuulonäkövammaisten KuntoutumiskeskusAluesihteeripalvelutIT-palvelutKommunikaatiopalvelutViestintäTietoa kuurosokeudestaMateriaalipankkiHenkilökunnan yhteystiedot
|
Vetoomus: Näkövammaisten asema tietoyhteiskunnan jäseninä turvattava!
Näkövammaisten Keskusliitto on ylläpitänyt vuodesta 1997 lähtien tietokonelainaamoa, jolla on tänä päivänä yli 1600 asiakasta. Toiminnan pääsisältönä on ollut vuokrata tietokone sellaisille näkövammaisille, jotka eivät ole voineet saada sitä yhteiskunnan rahoittamana.
Tietokoneeseen tarvittavat apuvälineet asiakas on saanut joko terveydenhuollon kautta tai myös ne on voitu myöntää lainaamosta.
Näkövammaisella ei ole näiden asioiden hallitsemiseen vaihtoehtoja, kuten näkevillä kansalaisilla on. Näkevä ihminen voi valita, lukeeko hän esimerkiksi paperilehteä vai katsooko uutiset netistä, katsooko postinumeron tai puhelinnumeron painetusta luettelosta vai netistä. Näkövammaisella näitä mahdollisuuksia ei ole.
NKL on saanut tähän saakka 220 000 euron avustuksen tietokonelainaamon
Vetoomuksen voi allekirjoittaa osoitteessa www.tietoasokeille.net
| ||||